Du er på siden: Træning -> Løbsoversigt

Alle træningsløb er på O-track, hvor man kan lægge sit GPX spor op og se hvordan man løb i skoven.


Bemærk: Start tiden til Tr-løb er om onsdagen mellem 18.00 og 18.30. Gælder ved alle OK-Syd træningsløb.

                 Man skal være i mål senest kl. 20.30.


Lange weekender, hvor posterne hænger ude lørdag til søndag. Ingen tidstagning og man printer selv kort fra hjemmeside. 

Startsteder til træningsløb

Startsteder for OK Syd i Google maps: Startsteder for OK Syd.

Startsteder for HTF: Startsteder i HTF

Ungdomstræning


Egne løb


Divisionsturnering


Løbsoversigt

Løbsoversigt

Tilmelding (T) Hanne Ljungberg 74 42 14 02 eller i O-service
Der er ingen tilmelding ved træningsløb (Tr-løb)

Dag

Dato

Type

Tid

Sted, Tilmelding (T)

Arrangør/

Banelægger

Juli

Ons

0607

SM-sprint

18:00

Aabenraa by, Aabenraa Friskole

Michael T. og Helle

Ons

1307

Tr-løb

18:00

Byløb Gråsten By, Ahlmannsparken

Byløb i Broager, Ringriderpladsen (Cirkuspladsen)

løbsområde ændret

John

Ons

1307

Tr-løb HTF

18:00

Stensbæk, Ribe Landevej

HTF

Tir

1907

Læsø

 

Læsø Klitplantage (T-0707)

Viborg OK

Ons

2007

Tr-løb

18:00

Søgård, P-midt i - Lundtoftevej

Bjørn og Harald

Ons

2007

Læsø

 

Læsø Klitplantage (T-0707)

Viborg OK

Tor

2107

Læsø

 

Læsø Klitplantage (T-0707)

Viborg OK

Ons

2707

Tr-løb

18:00

Gråstenskov, P-plads Ravnsbjergvej

Birger og Erling L.

Ons

2707

Tr-løb HTF

18:00

Pamhule, Christiansdal

HTF

August

Ons

0308

Tr-løb

1800

Hjelm, P-plads Enemarksvej

Johnni og Sandrae

Ons

1008

Tr-løb

1800

Rønshoved, Skærm Fjordvejen

Christian C. og Christian Ravn

Ons

1008

Tr-løb HTF

1800

Gram, Lunden

OK-HTF

Søn

1408

Klitløbet

 

Lild Plantage (T-0308)

Nordvest OK

Ons

1708

Tr-løb

1800

Årtoft, Skærm v. Torp

Michael N. og Martina

Ons

1708

Tr-løb HTF

1800

Tørning Mølle (Grill arrangement)

OK-HTF

Lør

2008

JFM stafet

1000

Hårsbjerg (T-1108)

Horsens OK

Søn

2108

JFM lang

1000

Dollerup Bakker (T-1108)

Viborg OK

Ons

2408

Tr-løb

1800

Als Nørreskov, Østerholm

Frede og Birger

Ons

2408

Tr-løb HTF

1800

Revsø, Holbækgårdsvej

OK-HTF

Lør

2708

DM mellem

1200

Thorsø Bakker (T-1108)

 

Søn

2808

Fidusløb

1000

(T)

Kolding OK

Ons

3108

Tr-løb HTF

1800

Find-vej løb Haderslev Vesterskov

OK-HTF

September

Ons

0709

Tr-løb

1800

Jørgensgård, Stranden v. Åbæk

Harald og Bjørn

Ons

0709

Tr-løb HTF

1800

Flyvestationen

 

Lør

1009

DM stafet

 

Slotslyngen Bornholm (T-2508)

Søllerød OK

Søn

1109

DM lang

 

Paradisbakkerne (T-2508)

Søllerød OK

Søn

1809

Divisionsmatch

1000

Stensbæk 1. division (T)

OK-HTF

Søn

1809

Klubmester-

skab

1000

Stensbæk, Klubmesterskab OK Syd (T)

OK HTF

Søn

2509

Divisionsmatch

1000

Frederikshåb 2. division (T) VIGTIG

Kolding OK

Oktober

Lør

0110

Tr-løb

1300

Aabenraa Sønderskov, Start Hesselbjergvej

Finn og Birte

Lør

0110

Tr-løb HTF

1300

Hytterkobbel

OK-HTF

Søn

0910

DM-hold

1000

Gråsten (T)

OK Syd

Lør

1510

Tr-OK Syd

1300

Kelstrup, P-midt i

Bjarne og Benny

Lør

1510

Tr-løb HTF

1300

Starup Hede, ved kirken

OK-HTF

Lør

2210

SM-stafet

1300

Frøslev, P nord for lejren. Klubben finder banelægger

OK Syd

Fre

2810

Høst Open

 

Nexø (T-2010)

Viking Atletik

Fre.

2810

SM-NAT

1900

Haderslev Vesterskov, skydebanen

OK-HTF

Lør

2910

Tr-løb

1300

Als Nørreskov, Fladbæk Strand

Jørn og Kristian

Lør

2910

Tr-løb HTF

1300

Haderslev Vesterskov, skydebanen

Baner fra SM-NAT

OK-HTF

Lør

2910

Høst Open

 

Varperne/Rutsker Højlyng (T-2010)

Viking Atletik

Søn

3010

Høst Open

 

Rutsker Højlyng (T-2010)

Viking Atletik

November

Lør

0511

DM Ultralang

 

Tranedal/Kærgård (T)

 

Lør

0511

Tr-løb

1300

Aabenraa Nørreskov P Høje Kolstrup Skole

Ove og

Michael N.

Lør

0511

Tr-løb HTF

1300

Jels

OK-HTF

Lør

1211

Tr-løb

1300

Kathrinelund, P-plads Kathrinelundsvej

Hanne og Karsten

Lør

1211

Tr-løb HTF

1300

Arrild Ferieby,

OK-HTF

Lør

1911

Tr-løb

1300

Aabenraa Nord, Ravnholt

Johnni og Sandrae

Lør

2611

SM-LANG

1300

Stursbøl,

OK-HTF

December

Lør

0312

Tr-løb

1300

Gråsten, P-plads Engparken

Rasmus og Tina

Lør

0312

Tr-løb HTF

1300

Pamhule, Jubilæumsløb

OK-HTF

Lør

1012

Juleløb OK Syd

1300

Skratmosen, Skovvej 4 Sønderborg

Karsten

Lør

1012

Tr-løb HTF

1300

Tange Bakker

OK-HTF

Lør

1712

Julesprint

1200

Aabenraa By (T)

Helle og

Michael T.

Man

2612

Juleløb HTF

 

Tørning Mølle

OK-HTF

Januar

Søn

0101

Nytårsløb

1300

Kær Vestermark, Støvlen Skydebanevej

Christian C. og Mona

Lør

0701

Tr-løb

1300

Bommerlund vest for Hærvejen, møde ved Stenen

Johnni og Sandre

Lør

0701

Tr-løb HTF

1300

Stensbæk,

OK HTF

Lør

1401

Tr-løb

1300

Lambjerg, spejderhytten Lambjergsned

Sten Olof og

Hans Henrik

Lør

1401

Tr-løb HTF

1300

Lindet, P-plads Arnum Vej

OK HTF

Lør

2101

Tr-løb

1300

Aabenraa Nord, Kresten Phillipsen Vej

Harald og Bjørn

Lør

2101

Tr-løb HTF

1300

Revsø, Holbæksgårdsvej

OK HTF

Lør

2801

Tr-løb

1300

Als Nørreskov, Nygård Strand

Peter og Ulla

Lør

2801

Tr-løb HTF

1300

Hønning, Stævnepladsen

OK HTF

Februar

Lør

0402

Tr-løb

1300

Lerskov, P-midt i

Peter og Bente

Lør

1102

Tr-løb

1300

Fynshav, P-lige før færgen

Frede og Birger

Lør

1102

Tr-løb HTF

1300

Tormaj, Havvej

OK HTF

Lør

1802

Tr-løb

1300

Kollund Skov. Skærm mellem Kruså og Kollund

Hans M. og

Svend Erik

Lør

1802

Tr-løb HTF

1300

Brogård, Grusgraven

OK HTF

Lør

2502

Tr-løb

1300

Gråsten, P-plads Ravnsbjergvej

John og Benny

Lør

2502

Tr-løb HTF

1300

Haraldsholm, Lindebjergvej 3

OK HTF

Tilmelding (T) Hanne Ljungberg 74 42 14 02 eller i O-service
Der er ingen tilmelding ved træningsløb (Tr-løb)

Der kan byttes indbyrdes.


OK Syd

Brombjerg 49

6310 Broager

Tlf. 5171 8294

E-mail: formand [hos] oksyd.dk

Bankkonto, løbskonto og CVR nr.:

reg. nr. 8010   kontonr.  7302525

CVR nummer 2969 9933